INFRARDEČA SVETLOBA JE LAHKO RAZDELJENA V TRI KATEGORIJE:
- Bližnja infrardeča (bližnja-IR) - Najbližje vidni svetlobi ima bližnja-IR valovne dolžine od 0,7 do 1,3 mikronov oziroma od 700 milijardink do 1300 milijardink metra.
- Srednja infrardeča (srednja-IR) - Srednja-IR ima valovne dolžine od 1,3 do 3 mikronov. Tako bližnja kot srednja-IR se uporabljata v različnih elektronskih napravah, vključno z daljinskimi upravljalniki.
- Termalna infrardeča (termalna-IR) - Termalna-IR zavzema največji del infrardečega spektra in ima valovne dolžine od 3 mikronov do več kot 30 mikronov.
POSEBNA LEČA TERMALNEGA DALJNOGLED FOKUSIRA INFRARDEČO SVETLOBO, KI JO ODDAJAJO VSI PREDMETI V VIDNEM POLJU
Fokusirana svetloba se skenira s faznim nizom infrardečih detektorskih elementov. Detektorski elementi ustvarijo zelo podroben temperaturni vzorec, imenovan termogram. Traja le približno eno tridesetino sekunde, da niz detektorjev pridobi temperaturne informacije za izdelavo termograma. Te informacije se pridobijo iz več tisoč točk v vidnem polju niza detektorjev.
Termogram, ki ga ustvarijo detektorski elementi, se pretvori v električne impulze.
Impulzi se pošljejo v enoto za obdelavo signalov, vezje z namenskim čipom, ki informacije iz elementov prevede v podatke za prikaz.
Enota za obdelavo signalov pošlje informacije na zaslon, kjer se prikazujejo kot različne barve, odvisno od intenzivnosti infrardeče emisije. Kombinacija vseh impulzov iz vseh elementov ustvari sliko.
Za razliko od večine tradicionalnih naprav za nočni vid, ki uporabljajo tehnologijo izboljšanja slike, je termalno slikanje odlično za zaznavanje ljudi ali delo v skoraj popolni temi z malo ali brez okoliške svetlobe (npr. zvezde, mesečina itd.)